Strona główna

Serdeczne słowa o Hospicjum

Miejsce warte wsparcia

Newsa dodał / sty 3, 2016 / Przemysław Pufal | 1 komentarz

 

Hospicjum pierwotnie oznaczało miejsce, w którym przyjmowano podróżnych, następnie również instytucje opiekujące się ubogimi.

Hospicjum jako instytucję opiekującą się ludźmi chorymi i samotnymi stworzyła Cicely Saunder, która w 1967 roku w Londynie otworzyła Hospicjum Świętego Krzysztofa, specjalistyczny ośrodek opieki nad chorymi umierającymi.

I tak właśnie współcześnie kojarzy się nazwa hospicjum, jako ośrodek, w którym przebywają osoby terminalnie chore, objęte opieką paliatywną.

W Złotowie od 1998 roku funkcjonuje hospicjum prowadzone przez siostry Elżbietanki. W skład Hospicjum św. Elżbiety wchodzą oddziały opieki paliatywnej, opiekuńczo-leczniczy, poradnia opieki paliatywnej i walki z bólem, a także zespół hospicjum opieki domowej.

Zarówno w Złotowie, jak i w całej Polsce, wciąż brakuje miejsc, aby objąć opieką wszystkie osoby, które jej potrzebują. Do hospicjów trafiają nie tylko osoby samotne. Choroba i umieranie wymagają specjalistycznej opieki fachowców, odpowiednich warunków i atmosfery. Mało kto jest w stanie stworzyć takie warunki w domu. Rodziny osób chorujących nierzadko same są schorowane i nie są w stanie opiekować się 24 godziny na dobę swoimi bliskimi. A część również pracuje i nie może sobie pozwolić na rezygnację z pracy.

Jestem pełen podziwu dla ciężkiej pracy personelu, sióstr i dyrektor Hospicjum s. Piotry (Honoraty Lisakowskiej). To miejsce i ta działalność zasługuje na wsparcie. Zróbmy to chociażby dlatego, że sami, wcześniej czy później, będziemy potrzebowali takiego miejsca jak złotowskie Hospicjum.

Przemysław Pufal

 

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Elżbiety

Numer Konta Stowarzyszenia:

SBL Złotów

24 8941 0006 0014 4427 2000 0010

 KOMENTARZ:

jagna / 5 stycznia 2016

Całkowicie się z tym artykułem zgadzam. Znam to konkretne hospicjum i dziękuję wszystkim tam pracującym za cudowną opiekę nad chorymi i ich rodzinami. Tyle serdeczności i serca oprócz fachowej opieki tylko można sobie czy najbliższym życzyć w ciężkich chwilach. Dziękuję  .Siostra Piotra jest cudowną osobą, która potrafiła zgromadzić wkoło siebie taki empatyczny i profesjonalny personel.

 

« Powrót

Hospicjum Sióstr Św. Elżbiety, ul. Panny Marii 7, 77-400 Złotów
tel./fax 67 263 28 60
E-mail: hospicjum@hospicjum-zlotow.pl